Małe domy cieszą się popularnością wśród osób planujących budowę, zarówno ze względu na odpowiednio niższe koszty realizacji i utrzymania, a także dzięki możliwości stworzenia przytulnej oraz funkcjonalnej przestrzeni do życia. Niewielka powierzchnia może być też okazją do zastosowania ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Odkryj potencjał gotowych projektów, które prezentujemy w tym artykule i przekonaj się, że mały dom może stać się przestrzenią pełną komfortu i funkcjonalności.
Wybór odpowiedniego projektu domu wymaga przemyślanej decyzji i analizy różnych czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zgodność projektu z uwarunkowaniami konkretnej działki, określić optymalną powierzchnię użytkową oraz dostosowany do potrzeb mieszkańców układ pomieszczeń. Projekty domów z poddaszem użytkowym oraz domy piętrowe oferują możliwość pełnego oddzielenia strefy dziennej od nocnej poprzez ich lokalizację na różnych kondygnacjach. W domach parterowych kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiednich rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, które w ramach jednego poziomu umożliwią wyraźne oddzielenie części dziennej od nocnej, co jest istotne dla zapewnienia komfortu wszystkim domownikom. W małych domach szczególne znaczenie ma precyzyjne rozplanowanie wnętrza oraz stworzenie płynnej i wygodnej komunikacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Każdy metr kwadratowy powinien być optymalnie zagospodarowany. Wybrany projekt powinien odpowiadać przyszłym mieszkańcom pod względem liczby pokoi, łazienek, a także dodatkowych pomieszczeń, takich jak garderoba, pralnia czy spiżarnia, które ułatwiają organizację codziennych prac. W każdym domu istotną rolę odgrywa także taras, jako przestrzeń, która płynnie łączy wnętrze z ogrodem. Zadaszony może pełnić funkcję letniego salonu lub jadalni na świeżym powietrzu, stając się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców. Warto również zauważyć, że duże przeszklenia, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych projektach, nie tylko znakomicie doświetlają wnętrze, ale również optycznie powiększają przestrzeń, co w przypadku małych domów jest ogromnym atutem. Takie rozwiązanie jest cenione przez współczesnych Inwestorów, pozwala na stworzenie jasnych i przestronnych wnętrz nawet w mniejszych domach.
Oto trzy propozycje gotowych projektów małych domów ARCHON+, które charakteryzują się praktycznym układem wnętrz, zapewniającym duże możliwości aranżacyjne i komfort użytkowania.
Wyjątkowy dom, który łączy estetykę nowoczesnej stodoły z funkcjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi, gwarantującymi komfortowe warunki użytkowania wnętrza o powierzchni ok. 113 m². To projekt idealny dla osób ceniących współczesny design, oferuje przemyślany układ pomieszczeń. Prosta bryła budynku, zwieńczona charakterystycznym bezokapowym dachem, wyróżnia się efektowną kompozycją materiałów elewacyjnych, które podkreślają jej charakter. Drewniane okładziny akcentują także spójność z naturalnym otoczeniem. Strefa dzienna jest wspaniale doświetlona, obejmuje przestronny salon z kominkiem, kuchnię z wyspą i przyległą spiżarnią oraz jadalnię z widokiem na ogród i wyjściem na tarasowy podcień. Parter oferuje również dodatkowy pokój, idealny na gabinet, funkcjonalną łazienkę oraz kotłownię. Na poddaszu użytkownicy mają do dyspozycji trzy sypialnie, jedna z nich zawiera prywatną garderobę. Przewidziano tutaj także dużą łazienką oraz niezwykle przydatną w każdym domu pralnię. Ten projekt spełni oczekiwania rodzin szukających harmonii między nowoczesnym stylem a wygodą codziennego życia.
Mała parterówka o powierzchni użytkowej około 90 m², która idealnie łączy nowoczesną estetykę z funkcjonalnością. To propozycja skierowana do osób poszukujących niewielkiego, a zarazem wygodnego domu, który może stanowić atrakcyjną alternatywę dla mieszkania.
Bryła budynku jest prosta i ekonomiczna w budowie, zwieńczona nieskomplikowanym w wykonawstwie dwuspadowym dachem. Elewacja łączy jasny tynk z antracytowymi akcentami i drewnianymi elementami, co tworzy harmonijną całość, doskonale wpisującą się w naturalne otoczenie. Kompaktowe wnętrze domu jest starannie przemyślane, odpowiedni układ przeszkleń gwarantuje znakomite doświetlenie naturalnym światłem, a przesuwny system otwierania drzwi tarasowych w salonie zwiększa możliwości aranżacyjne strefy dziennej. W jej centrum zaprojektowano jadalnię z widokiem na ogród, atutem kuchni jest praktyczna spiżarnia oraz pojemna zabudowa. W drugiej części parteru znajdują się trzy sypialnie, dwie z nich mają bezpośredni dostęp do strefy tarasowej. Pokój rodziców posiada własną garderobę, a łazienka oraz toaleta dopełniają układ funkcjonalny tej parterówki.
To kompaktowy dom o powierzchni użytkowej ok. 100 m² – projekt idealny dla osób poszukujących funkcjonalnych wnętrz oraz ekonomicznych w realizacji rozwiązań konstrukcyjnych. Jednocześnie w standardzie tego domu przewidziano instalację pompy ciepła i wentylacji mechanicznej z rekuperacją, które sprzyjają energooszczędnej eksploatacji. Prosta bryła domu, zwieńczona dwuspadowym dachem pięknie prezentuje się w oprawie jasnego i szarego tynku, którymi podkreślono granicę między elewacją parteru i poddasza. Drewniane akcenty dodają naturalnego wyrazu strefie wejściowej i tarasowej. Część dzienna to przestrzeń pełna światła, z szerokim przeszkleniem tarasowym, w ramach której zaprojektowano salon z miejscem na wygodną sofę, kuchnię z półwyspem oraz jadalnię z widokiem na ogród. Na parterze znajduje się również gabinet, łazienka oraz kotłownia z funkcją praktycznej pralni. Poddasze to prywatna strefa, oferująca trzy ustawne sypialnie, w tym główną z garderobą oraz łazienkę. Przemyślany układ pomieszczeń zapewnia komfort i funkcjonalność, spełniając potrzeby rodziny z dziećmi.
Szczegółowe informacje o projektach dostępne są na archon.pl