Masaż stóp to bardzo przyjemne doświadczenie, na które możemy sobie pozwolić zarówno w profesjonalnym salonie masażu, jak i w warunkach domowych. Kluczem do sukcesu jest jego odpowiednie wykonanie, dlatego też warto oddać się w ręce prawdziwych fachowców i mieć pewność, że masaż zakończy się błogim relaksem i głębokim odprężeniem. Musimy mieć na uwadze to, że stopy są bardzo podatne na duże obciążenia i trzeba o nie regularnie dbać. Brak masażu może skutkować sporymi dolegliwościami bólowymi. Taki masaż sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Decydują się na niego osoby młode oraz te dużo starsze. Czasami zwykłe smarowanie stóp kremem lub balsamem okazuje się niewystarczające, dlatego nie bójmy się stawiać na nowe rozwiązania.
Masaż stóp – dlaczego warto go wykonywać?
Masaż stóp ma bardzo szeroką grupę zwolenników, a to głównie z tego względu, iż w ten sposób można się skutecznie uchronić przed bólem oraz obniżonym samopoczuciem. Prawidłowo wykonany masaż pozwala się maksymalnie zregenerować, wyciszyć oraz odprężyć. Jest zalecany zwłaszcza po męczącym dniu w pracy lub też po intensywnej aktywności fizycznej. Zdecydujmy się na ten krok, jeśli w ciągu dnia bardzo dużo chodzimy, często biegamy czy też poruszamy się z punktu A do punktu B przy pomocy komunikacji miejskiej. Właściwa pielęgnacja stóp doprowadzi do tego, że zadbamy o ich zdrowie i nie narazimy się na żadne nieprzyjemności.
Masaż stóp – jakie daje efekty?
Warto zastanowić się w tym miejscu nad tym jakie konkretnie efekty daje odpowiednio wykonany masaż stóp. Doprowadza to m.in. do:
- swobodnego przepływu energii,
- uruchomienia wszelkich receptorów, które znajdują się na ludzkich stopach,
- usprawnienia przepływu krwi,
- ułatwienia zasypiania,
- osiągnięcia maksymalnego odprężenia i pożądanego relaksu,
- zmniejszenia uczucia niepokoju,
- złagodzenia dolegliwości bólowych,
- poprawy samopoczucia,
- obniżenia ciśnienia krwi.
To właśnie z tego tytułu masaż stóp cieszy się obecnie tak dużą popularnością. Musimy jednak wiedzieć jak prawidłowo go wykonywać, aby po drodze nie pozwalać sobie na zbyt “agresywne” ruchy.
Na masażu stóp korzysta praktycznie cały ludzki organizm, więc warto sobie na niego pozwolić przynajmniej raz, a nawet kilka razy w miesiącu. To gwarancja poprawy ukrwienia tkanek oraz pozytywnego wpływu na funkcjonowanie układu mięśniowego. Ponadto mamy stuprocentową pewność tego, że nasze mięśnie zaczną pracować na zdecydowanie wyższych obrotach i nie będziemy mieli trudności z ich uelastycznieniem. Nie da się ukryć, że masaż stóp to zdecydowanie najkrótsza droga do zredukowania poziomu stresu oraz napięcia mięśniowego. Jeśli mamy uciążliwą i stresującą pracę lub też po prostu przygotowujemy się do startu w zawodach biegowych powinniśmy od czasu do czasu udać się do masażysty i pozwolić sobie na odrobinę relaksu, dbając jednocześnie o własne stopy oraz komfort psychiczny.
Masaż stóp – jak się za to zabrać?
W tym miejscu należy się nieco pochylić nad prawidłową techniką wykonywania masażu stóp. Oczywiście doświadczeni profesjonaliści nie mają z tym żadnych problemów, lecz jeśli zabieramy się za to w domu i nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy takiego masażu powinniśmy jak najszybciej poszerzyć dotychczasową wiedzę.
Pewne jest to, że technika masażu stóp ma ogromne znaczenie i wpływa na poprawny przebieg całego zabiegu relaksacyjnego. W tym celu powinniśmy się dostosować do kilku istotnych zasad:
- na samym początku rozpocznijmy od przybrania odpowiedniej pozycji (najlepiej kładąc się na stole do masażu, na brzuchu) i posmarowania stóp wysokiej klasy olejkiem, balsamem lub kremem,
- następnie przechodzimy do rozgrzewki, a więc do masowania stóp przy pomocy kolistych ruchów, dzięki czemu dojdzie do pobudzenia krążenia krwi,
- kolejnym krokiem jest pobudzenie stawu skokowego, a zrobimy to w momencie, gdy zaczniemy poruszać stopami na prawo oraz na lewo,
- w tym momencie możemy przejść do masowania poszczególnych palców (najlepiej zaczynać od największego),
- później przechodzimy do masażu podeszwy stopy,
- masaż powinien być kilka razy powtórzony (np. 3 x masaż palców + 3 x masaż podeszwy),
- pozostaje nam przejść do masażu kostek i zewnętrznej części stopy.
Dostosowując się do tych zasad mamy pewność tego, iż po drodze nie popełnimy żadnego błędu i nie narazimy naszych stóp na ból oraz dyskomfort. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby masaż stóp wykonać samodzielnie warto zapisać się na wizytę w salonie masażu. Możemy również zapisać na taki zabieg bliskie nam osoby, np. w ramach prezentu urodzinowego lub świątecznego.
Masaż stóp – kiedy należy go wykonywać? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Trudno jednoznacznie określić to, kiedy konkretnie wykonywać masaż stóp. Masażyści zalecają wykonywać go swoim klientom tuż po kąpieli, a właściwie przed snem. Ciało jest wtedy zregenerowane i odprężone. To najlepsze warunki do wykonania optymalnego masażu stóp. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić go swojemu partnerowi (np. w ramach gry wstępnej czy też po prostu w momencie, gdy chcemy mu zagwarantować odrobinę relaksu po ciężkim dniu poza domem).
Jeśli zdecydujemy się na wykonanie masażu po kąpieli (tuż przed snem) możemy go połączyć z rutynowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, a więc z nakładaniem kremu oraz peelingiem. Zastanówmy się nad tym i przystąpmy do działania w najbardziej dogodnym momencie.
Co najważniejsze nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na wykonanie profesjonalnego masażu stóp. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są m.in.: otwarte rany, grzybica stóp, przebyte w niedalekiej przeszłości zabiegi chirurgiczne w okolicach stóp, poważne zmiany skórne, zapalenie kości lub ścięgien oraz choroba wrzodowa. Najlepiej przedyskutujmy to z wykwalifikowanymi fachowcami i wspólnie podejmijmy racjonalną decyzję.
Masaż stóp – ile to może kosztować?
Za masaż stóp w warunkach domowych nie zapłacimy ani złotówki, dlatego opłaca się znaleźć wolną chwilę w ciągu dnia i podarować sobie lub bliskim odrobinę relaksu oraz maksymalnego odprężenia.
Jeśli udamy się na masaż stóp do salonu masażu możemy zapłacić za taką usługę od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych (zwykle cena waha się w granicach 80-120 zł). Ostateczny wpływ na koszt usługi może mieć lokalizacja wybranego salonu oraz jego renoma.
Masaż stóp – krótkie podsumowanie
Masaż stóp to czynność, na którą decyduje się coraz większe grono osób (zarówno kobiet, jak i mężczyzn – praktycznie w każdym wieku). Możemy ją wykonać w domu oraz profesjonalnym salonie masażu. Ostateczna decyzja należy do nas samych.
Masaż stóp pomoże nam się zregenerować, odprężyć, wyciszyć i głęboko zrelaksować. To odpowiednie rozwiązanie dla osób, które dużo biegają lub często chodzą (np. w pracy oraz w drodze do domu). Dzięki niemu mamy szansę na poprawę swojego samopoczucia i dbamy o optymalną pielęgnację naszych stóp.
Prawidłowo wykonany masaż stóp doprowadza do usprawnienia przepływu krwi, łatwiejszego zasypiania, wyeliminowania uczucia niepokoju, redukcji poziomu stresu oraz napięcia mięśniowego, złagodzenia dolegliwości bólowych, obniżenia ciśnienia krwi oraz uruchomienia wszelkich receptorów na stopach. Z kolei przeciwwskazaniami do jego wykonania są: grzybica stóp, rany otwarte, zmiany skórne czy też przebyte zabiegi chirurgiczne i zapalenie kości oraz ścięgien.
Masaż stóp najlepiej wykonywać po kąpieli (tuż przed snem) i połączyć go z czynnościami pielęgnacyjnymi, a więc ze smarowaniem stóp kremem i peelingami. Za masaż wykonany w salonie zapłacimy około 80-120 złotych.
Jeśli chcemy wiedzieć jak wygląda prawidłowa technika masażu stóp powinniśmy rozpocząć od przybrania odpowiedniej pozycji (położyć się na brzuchu, na stole do masażu) i posmarowania stóp olejkiem, balsamem lub kremem. Następnie przechodzimy do rozgrzewki (masowanie stóp kolistymi ruchami) i pobudzenia stawu skokowego (poruszanie stopami na prawo i na lewo). Później zajmujemy się masowaniem palców oraz podeszwy (czynność należy kilka razy powtórzyć). Na samym końcu pozostanie nam masaż kostek i zewnętrznej części stopy.