Okulary progresywne towarzyszą nam od dość dawna, jednak ich popularność rośnie dopiero od kilkunastu lat. Są przeznaczone dla wszystkich tych osób, które mają problem z postrzeganiem dali oraz bliży. Do tej pory musieliśmy korzystać z dwóch osobnych par okularów, natomiast dzięki okularom progresywnym kłopot ten został skutecznie wyeliminowany. Zwykle po takie modele sięgają osoby starsze i dojrzałe, lecz zdarzają się od tego wyjątki. W okularach w wersji progresywnej (a konkretniej w ich soczewkach) znajdują się obszary o zróżnicowanej mocy. W ten sposób mamy pewność tego, że bez większych przeszkód rozpoznamy obiekty znajdujące się w nieco dalszej odległości, ale również te, które są blisko nas. Pomaga nam to w sprawnym funkcjonowaniu w społeczeństwie (m.in. w pracy).
Okulary progresywne – dla kogo są przeznaczone?
Trudno jednoznacznie określić dla kogo są przeznaczone omawiane okulary progresywne. Warto najpierw udać się do okulisty i wykonać kompleksowe badanie wzroku. Dzięki temu dowiemy się, czy powinniśmy sięgać po takie okulary, a jeśli jest to konieczne pozostanie nam udać się do profesjonalnego optyka i dobrać właściwy model.
Okulary progresywne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby skorygować krótkowzroczność i wyeliminować problem starczowzroczności (kiedy to musimy sięgać po tradycyjne okulary “do czytania”). Przydają się także w okresie pośrednim, a więc np. wtedy, gdy często przebywamy przed komputerem i narażamy swój wzrok na szwank. Nie da się ukryć, że okulary progresywne okażą się strzałem w dziesiątkę dla osób, które:
- ukończyły 55. rok życia i od dłuższego czasu narzekają na wzrok,
- nie są w stanie odczytywać tekstu z bliskiej odległości,
- nie są w stanie odczytywać tekstu na ekranie komputera lub też w gazecie,
- nie są w stanie odczytać wiadomości SMS lub też napisów na ekranie telewizora.
Jak widać warto do sprawy podejść na poważnie. Chodzi tutaj nie tylko o nasz wzrok, ale też komfort psychiczny. Skonsultujmy się ze specjalistami i dajmy im działać, a na pewno będziemy z tego powodu bardzo zadowoleni.
Korzystanie z okularów progresywnych – jak się do tego przygotować?
Korzystanie z okularów progresywnych w pierwszych dniach po ich zakupieniu może nie być zbyt komfortowe. Musimy się do nich przyzwyczaić, co może nam zająć nawet kilka dni (zwykle trwa to jednak kilkanaście godzin).
W pierwszej kolejności skupmy się na tym, aby na użytkowanej soczewce znaleźć odpowiedni obszar mocy, który umożliwi nam prawidłowe postrzeganie dali lub bliży (w zależności od sytuacji, w której się znajdziemy). W niektórych miejscach występuje tzw. zniekształcenie obrazu, dlatego też będziemy musieli się nauczyć odpowiednio poruszać głową, aby unikać tego typu zjawisk. Starajmy się ustawiać głowę na wprost i patrzeć w centralną część strefy progresji. Nie zawsze jest to łatwe, ale dużo zależy od naszego zaangażowania i podejścia. Jeśli porozmawiamy na ten temat z okulistą lub optykiem będziemy wiedzieli, jak mamy się zachowywać np. w pracy lub w towarzystwie.
Jeśli chcemy patrzeć w dal głowę powinniśmy trzymać prosto, natomiast jeśli zależy nam na tym, aby patrzeć na stosunkowo bliską odległość opuśćmy nieco wzrok. Najbardziej problematycznym doświadczeniem w pierwszych dniach po nabyciu okularów progresywnych może się okazać schodzenie po schodach. Podejdźmy do tego na spokojnie oraz z dystansem i należytą cierpliwością. Pochylmy głowę i patrzmy na schody przez obszar dali. Dzięki temu unikniemy groźnego upadku.
Dlaczego warto zakupić okulary progresywne? Najmocniejsze strony
Za okularami progresywnymi przemawia wiele zalet. Powinniśmy mieć na uwadze to, że zagwarantujemy sobie większy poziom bezpieczeństwa oraz względny spokój psychiczny. Niezaprzeczalnym atutem jest to, że okulary progresywne zastąpią nam co najmniej dwie pary okularów. Tym samym nie musimy pamiętać o tym, aby w każdą podróż zabrać ze sobą inne okulary do czytania i inne do prowadzenia samochodu. Zdecydujmy się na nowoczesne modele fotochromowe, a wybrane przez nas okulary progresywne będą łączyć w sobie funkcję okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Będzie to dla nas bardzo duże udogodnienie, szczególnie wtedy, gdy za oknem będzie “królować” słońce.
Okulary progresywne – czy mają jakieś wady?
Zastanówmy się jeszcze nad tym, czy okulary progresywne mają jakiekolwiek wady. Oczywiście, jak prawie każdy przedmiot, tak samo i okulary z tej kategorii mają słabsze strony. Zauważą je m.in. osoby pracujące na co dzień przy komputerach, które będą się borykać z nieco zawężonym obrazem. Może nam to przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych, ale po kilku dniach noszenia okularów progresywnych problem powinien ustąpić. Wystarczy się do tego dostosować i odpowiednio poruszać szyją, chociaż niekiedy może to wywoływać dyskomfort. Alternatywą są soczewki półprogresywne. Przetestujmy obie propozycje i wybierzmy dla siebie tą korzystniejszą. Po okulary progresywne nie powinny sięgać osoby:
- z zezem (cierpiące na nierównoległe ustawienie gałek ocznych),
- z różnowzrocznością,
- ze zwyrodnieniem plamki żółtej,
- z zaćmą,
- z jaskrą.
Dostosujmy się do powyższych zasad, a nasz wybór będzie w pełni racjonalny. Oczywiście kierujmy się przy tym poradami pochodzącymi od specjalistów ze świata okulistyki.
Ile pieniędzy przeznaczymy na zakup okularów progresywnych?
Ważną kwestią dla większości niezdecydowanych osób jest również to, ile konkretnie pieniędzy wydamy na zakup okularów progresywnych. Dużo zależy od tego w jakim mieście je zakupimy oraz na jaki model się zdecydujemy. Zwykle jednak będziemy musieli na nie przeznaczyć od 550 do 1300 złotych.
Okulary progresywne – krótkie podsumowanie
Cały artykuł o okularach progresywnych zasługuje na krótkie podsumowanie. To popularny ostatnimi czasy typ okularów, który przyda się osobom mającym problem z postrzeganiem dali i bliży. Tym samym jesteśmy w stanie zastąpić dwie pary okularów jedną.
Okulary progresywne zostały stworzone w taki sposób, aby skutecznie skorygować krótkowzroczność i wyeliminować kłopot starczowzroczności. Okażą się też niezbędne w okresie pośrednim (np. podczas pracy przed komputerem). Powinny po nie sięgać m.in. te osoby, które ukończyły 55. rok życia i narzekają na wzrok. To ciekawa propozycja dla wszystkich ludzi, którzy nie mogą odczytywać tekstu z bliskiej odległości oraz nie odczytują poprawnie wiadomości SMS i napisów na ekranie komputera lub telewizora.
Korzystanie z okularów progresywnych wcale nie musi być łatwe. Zwykle potrzebujemy co najmniej kilku dni (a przynajmniej kilkanaście godzin), aby się do nich przyzwyczaić. Kluczowe jest to, aby w użytkowanej soczewce odnaleźć strefę (obszar) mocy odpowiedzialną za postrzeganie dali lub bliży. Jeśli chcemy uniknąć zniekształcenia obrazu starajmy się trzymać głowę na wprost i patrzeć w centralną część strefy progresji. W sytuacji, gdy ma to być dal głowę trzymamy prosto, a przy bliży opuśćmy nieco wzrok.
Wśród podstawowych zalet okularów progresywnych znajdują się m.in.: większy komfort psychiczny i podwyższony poziom bezpieczeństwa, możliwość zrezygnowania z dwóch par okularów oraz połączenie funkcji korekcyjnej z przeciwsłoneczną (modele fotochromowe). Do wad zaliczymy natomiast zawężony obraz w trakcie intensywnej pracy przy komputerze (osoby spędzające przy komputerach kilka godzin dziennie mogą się zdecydować na soczewki półprogresywne).
Co ważne okulary progresywne nie są dedykowane osobom z zezem, jaskrą, zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej i różnowzrocznością. Jeśli chodzi o to, ile pieniędzy na nie wydamy musimy się przygotować na wydatek w granicach 550-1300 złotych. Przed zakupieniem okularów progresywnych udajmy się na kompleksowe badanie wzroku do okulisty, a odpowiedni model wybierajmy w porozumieniu z doświadczonym optykiem.