Mianem niejadków określa się dzieci, które odmawiają spożywania zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Często przyjmują jedynie wybiórcze pokarmy, na przykład suche pieczywo lub wybrany rodzaj zupy. W jaki sposób przekonać dziecko do jedzenia?
Cierpliwe podawanie tego samego dania
Chcąc przekonać niejadka do jakiejś potrawy, należy podawać mu ją regularnie, w krótkich odstępach czasowych. Okazuje się bowiem, że wiele dzieci dopiero po stałej ekspozycji na dany produkt są w stanie go zaakceptować jako jadalny. W wielu przypadkach rodzice przedwcześnie się zniechęcają, tymczasem to właśnie cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Należy przy tym pamiętać, że dzieci są sprytnymi obserwatorami, dlatego przygotowane dla niego posiłki powinna spożywać cała rodzina. Dieta małego dziecka, według najnowszych wytycznych, nie musi opierać się na papkach i zupkach – niemowlę, które ukończy 6. miesiąc życia, może przyjmować większość produktów w różnorodnej formie.
Dodanie składnika, które dziecko akceptuje
Jeśli maluch skrupulatnie odmawia spróbowania nowego dania, warto podać mu je w towarzystwie składnika, które dobrze zna i akceptuje (oczywiście, mając na uwadze, co powinno jeść małe dziecko, a czego lepiej nie wprowadzać do diety – na przykład soli czy cukru). Może być to przyprawa, sos czy nawet jogurt naturalny. Dobrym przykładem będzie makaron z warzywami – gdy w danym dniu dziecko nie chce zjeść potrawy, za około tydzień warto spróbować podać ją z odrobiną jogurtu lub sosu pomidorowego. Jednocześnie nie należy wprowadzać zbyt wielu nowych składników na raz. Może bowiem okazać się, że pociecha nie, akceptując konkretnej przyprawy, odmówi zjedzenia obiadu. Trudno jednak będzie stwierdzić, który dokładnie dodatek nie cieszy się uznaniem.
Zmiana sposobu podawania dań i produktów
Pomysły na radzenie sobie z niejadkiem przewidują również możliwość podania potraw czy produktów w innej formie, niż dotychczas. Jeśli maluch odmawia zjedzenia jabłka w kawałku, warto zetrzeć owoc na tarce i podać z łyżeczką. Niektóre dzieci nie lubią, gdy w jogurcie lub zupie znajdują się jakiekolwiek dodatki, preferując czyste konsystencje. Warto więc wybrać serek oraz zmiksować zupę na krem. Jednocześnie rodzice powinni posiłkować się kolorowymi talerzykami, kubeczkami czy sztućcami dziecięcymi, które sprawią, że danie czy napój od razu prezentują się lepiej.
Wykluczenie zaburzeń sensorycznych
Wybiórczość pokarmowa może wynikać z zburzeń sensorycznych – w tym przypadku dzieci preferują dania o konkretnej konsystencji, a czasem także o konkretnym smaku. Działania na własną rękę mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego warto poszukać pomocy w specjalistycznej poradni. Zaburzenia sensoryczne mogą przejawiać się także zwiększoną nadwrażliwością na bodźce (w tym na dotyk) oraz mniejszą sprawnością ruchową, lecz ostateczną diagnozę w tym kierunku postawić może jedynie profesjonalista.
Przekonywanie niejadka do jedzenia to najczęściej trudny i żmudny proces. Niemniej jednak warto podejmować kolejne próby, stosując się do powyższych zaleceń. Wybiórczość pokarmowa, zwłaszcza nasilona, może powodować niedobory, a także problemy z komponowaniem prawidłowej diety w późniejszym wieku.