Wymioty i biegunki to objawy kojarzące się głównie z chorobami układu pokarmowego. Co zaskakujące, mogą być one jednak zwiastunami licznych schorzeń dotyczących całego organizmu. Dlatego ważne jest, aby poprawnie zdiagnozować przyczynę występowania tych objawów i móc ją skutecznie leczyć. Jednym z badań, które warto wówczas wykonać, jest USG jamy brzusznej i miednicy. Co może powodować wymioty i biegunkę? Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej? Na czym ono polega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!
Przyczyny wymiotów i biegunek
Za wymiotami i biegunkami może stać bardzo wiele chorób, zarówno somatycznych, jak i tych o podłożu psychicznym. Biegunki mogą być spowodowane przez:
- leki;
- toksyny;
- infekcje bakteryjne, wirusowe oraz pasożytnicze;
- nietolerancję pokarmową;
- nieswoiste zapalenia jelit;
- zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego;
- zespół jelita drażliwego;
- nowotwory przewodu pokarmowego;
- nadczynność tarczycy;
- zaburzenia trawienia (zwłaszcza tłuszczów).
Natomiast wymioty mogą być wywoływane przez:
- leki;
- infekcje bakteryjne lub wirusowe;
- ból głowy, zwłaszcza migrenowy;
- choroby przebiegające ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym;
- depresję;
- anoreksję lub bulimię;
- zapalenia i nowotwory błędnika;
- schorzenia wątroby i dróg żółciowych
- zaburzenia endokrynologiczne, dotyczące tarczycy, nadnerczy, przytarczyc;
- stany fizjologiczne: ciążę, bodźce zapachowe, wzrokowe lub smakowe.
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej
Ultrasonografia jamy brzusznej to jedno z badań, które warto wykonywać profilaktycznie co 2 lata, a po 50. roku życia ‒ co roku. Natomiast szczególnymi wskazaniami do wykonania USG brzucha są:
- ból brzucha o niewyjaśnionej przyczynie;
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w badaniu palpacyjnym;
- przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego;
- powiększenie obwodu brzucha lub zwiększenie napięcia powłok brzusznych;
- żółtaczka;
- nudności i wymioty;
- biegunki;
- zaparcia;,
- niewyjaśniona utrata masy ciała;
- podejrzenie urazu narządów jamy brzusznej.
Przygotowanie i przebieg USG jamy brzusznej
W celu przygotowania do USG jamy brzusznej trzy dni przed badaniem należy 3 razy dziennie przyjmować po 2 kapsułki symetykonu, co pozwoli usunąć nadmiar gazów jelitowych. Dzień przed badaniem zaleca się spożywanie jedynie potraw lekkostrawnych. Na USG należy zgłosić się na czczo, a jeśli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych można zjeść niewielkie śniadanie i powstrzymać się od jedzenia na 6 godzin przed badaniem. Na badanie warto zabrać posiadaną dokumentację medyczną. Ultrasonografia jamy brzusznej odbywa się w pozycji leżącej, najczęściej nie ma potrzeby ściągania odzieży, wystarczy jedynie odsłonić brzuch. Lekarz radiolog nakłada specjalny żel na głowicę do USG i przykłada ją do skóry pacjenta. Wykonując delikatne ruchy, badający uwidacznia wszystkie narządy jamy brzusznej i ocenia prawidłowość ich budowy. Badanie trwa 15-20 minut, następnie lekarz opisuje zaobserwowane zmiany i wynik jest dostępny dla pacjenta niemalże od razu.
USG jamy brzusznej jest tylko jednym z badań, które warto wykonać w diagnostyce wymiotów i biegunek, pozostałe badania należy wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.