Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy i wymaga wysiłku. Pracodawca musi zmienić organizację zadań w firmie przy zachowaniu zasad zawartych w Kodeksie Pracy. Zadaniem pracownika jest natomiast wdrożenie się do nowych obowiązków, co nierzadko wymaga uzupełnienia wiedzy i zgromadzenia materiałów pozwalających na wykonanie powierzonych zleceń. W wielu przypadkach w głowie osoby zatrudnionej pojawiają się wątpliwości związane z powrotem na swoje poprzednie stanowisko pracy lub możliwością wykorzystania urlopu, na przykład, w przypadku nagłej choroby dziecka. Co warto wiedzieć, wracając do pracy po urlopie?
Obowiązkowy urlop macierzyński dla rodzica
Kobieta po urodzeniu dziecka nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego trwającego 20 tygodni. Najkrótszy czas przerwy w pracy przewidziany przez ustawodawcę to 14 tygodniu. Nie należy się obawiać żadnych reperkusji ze strony pracodawcy, bo okres ten powinien być wykorzystany wyłącznie dla rodziny i nie można z niego zrezygnować. W tym czasie kierownik lub inny przełożony nie może nakazać powrotu do pracy, nawet jeśli świeżo upieczona mama sama wyrażałaby taką ochotę. Po upływie 14 tygodni opieka nad dzieckiem może być przekazana ojcu, co pozwala na podział obowiązków między rodziców. Tata na urlopie macierzyńskim może jednak przebywać nie dłużej niż 6 tygodni.
Różny czas trwania urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński jest dłuższy w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. Jeśli są to bliźnięta, mamie przysługuje 31 tygodni urlopu, a w przypadku trojaczków są to 33 tygodnie. Okres przerwy w zatrudnieniu przysługuje zarówno rodzicom biologicznym, jak i osobom, które przysposobiły dzieci. Warto wiedzieć, że w szczególnych przypadkach urlop może być realizowany przez innego członka najbliższej rodziny. Taka sytuacja może mieć miejsce, na przykład, wtedy, gdy matka ze względów zdrowotnych nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Ważną informacją jest także fakt, że z urlopu macierzyńskiego nie mogą korzystać równocześnie oboje rodzice.
Korzystanie z dodatkowego urlopu rodzicielskiego
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego każdy rodzic może wykorzystać urlop rodzicielski. Jego długość jest również uzależniona od liczby dzieci i obowiązuje przez 32 tygodnie w przypadku jednego malucha lub 34 tygodnie, jeśli urodzenie dotyczy większej liczby dzieci. W tym przypadku z urlopu mogą korzystać oboje rodzice i można to zrobić maksymalnie do zakończenia przez dziecko 6 roku życia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie także dlatego, że w trakcie urlopu rodzicielskiego można pracować, lecz w maksymalnym wymiarze na pół etatu. Urlop jest wtedy odpowiednio przedłużany — do 64 lub 68 tygodni, w zależności od ilości dzieci.
Przywrócenie do pracy na tym samym stanowisku
Nie należy także obawiać się utraty pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Powrót do pracy musi wiązać się z możliwością zatrudnienia na dotychczasowo zajmowanym stanowisku. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego istnieje możliwość zmiany stanowiska, jednak musi ono być równorzędne z poprzednim i odpowiadać kwalifikacjom zawodowym osoby zatrudnionej. Właściciel firmy nie może ograniczyć wynagrodzenia. Może natomiast wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, ale ten nie musi go przyjmować. W przypadku konfliktu o tym, czy decyzja ta nie narusza praw pracownika, decyduje sąd.
Pełnopłatna przerwa na karmienie dziecka
Należy pamiętać, że kobieta po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego ma prawo wykorzystać płatną przerwę na karmienie i wynosi ona dwa razy po pół godziny dziennie. Jeśli urodzona została dwójka lub więcej dzieci, czas ten jest wydłużany do podwójnych 45 minut, przy czym przerwy można swobodnie łączyć ze sobą i nie zależy to od pracodawcy. Właściciel firmy nie może nakazać pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do 4. roku życia do pracy w godzinach nadliczbowych, w nocy lub w formie delegacji. Ponadto rodzic ma prawo do dodatkowych 2 dni zwolnienia w ciągu roku.
Komfort psychiczny rodzica po powrocie do pracy
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być stresujący dla rodzica. Dlatego należy zadbać o swój komfort psychiczny i przypomnieć pracodawcy o swoich prawach. Następnie trzeba dowiedzieć się, czy nie uległa zmianie organizacja zadań w przedsiębiorstwie. Warto poznać nowych współpracowników i podtrzymywać kontakty towarzyskie, również podczas trwania urlopu. W ten sposób rodzice będą mogli szybciej odnaleźć się na nowo w pracy i bez przeszkód realizować wszystkie obowiązki zawodowe.
1 komentarzy
Już miesiąc szukam klarownych informacji na temat powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i ten artykuł wreszcie rozwiał moje wątpliwości! Cieszę się, że mogę polegać na rzetelnych źródłach, które podają praktyczne informacje. Dzięki temu czuję się pewniej i lepiej przygotowana do zmian, jakie nadejdą wraz z zakończeniem mojego urlopu. Świetna robota, na pewno będę polecać ten artykuł innym mamom!