Znajomość języków obcych wydaje się często równie popularną kompetencją, co obsługa pakietu Office. A jednak wiele osób często przyznaje, że nie radzi sobie tak dobrze jak by chciała. Obawa przed złą wymową, brak słówek i olbrzymia bariera – to najczęściej wymieniane problemy. A dlaczego tak właściwie warto uczyć się języków obcych?
Języki obce
Myśląc o językach obcych w pierwszej kolejności na myśli przychodzi angielski i niemiecki. Faktycznie w polskich szkołach te dwa są najpopularniejsze. Jednak coraz częściej spotkać można osoby – w tym uczniów – rozmawiających po hiszpańsku, francusku czy czesku. Aktualna sytuacja społeczno-polityczna sprawia, że na każdym kroku mamy styczność z językiem ukraińskim. Co więcej, okazuje się, że nauka przed laty języka rosyjskiego może się jeszcze przydać nie raz w życiu.
Dlaczego warto uczyć się języków obcych
Znajomość języka obcego to przede wszystkim klucz do zdobycia przewagi na rynku pracy. Nauka codziennych obowiązków jest znacznie prostsza niż opanowanie swobodnego komunikowania się w innym języku. Dlatego w wielu firmach to właśnie wymóg języka obcego decyduje o przyjęciu kandydata. Co więcej, dzięki możliwością jakie daje praca zdalna, posługując się językiem obcym można starać się o prace w zagranicznej korporacji, bez zmieniania miejsca zamieszkania. Jeśli jednak ktoś chciałby oprócz pracy sprawdzić jak wygląda życie za granicą, znając język jest to znacznie łatwiejsze – bez szukania pomocy można udać się do urzędu czy wynająć mieszkanie. Nawet podczas podróży w celach turystycznych, znacznie lepiej i łatwiej spędza się czas kiedy można swobodnie zapytać o drogę, przejrzeć menu czy przeczytać ciekawostki historyczne. Sam fakt, że w takiej sytuacji można liczyć na siebie, znacznie podnosi poczucie własnej wartości. To kolejny argument, że warto uczyć się języków obcych.
Czy są jeszcze inne korzyści z nauki języków obcych?
- Siłownia dla mózgu – mniej oczywistą korzyścią z nauki języków jest bardzo dobry trening mózgu! Nauka języka wpływa na poprawę koncentracji i pamięci. To właśnie dlatego tak bardzo zaleca się wprowadzanie nauki już w najmłodszych latach życia dziecka. Dodatkowo, dobra pamięć zawsze się przyda. A sprawny umysł powinien być dla każdego celem samym w sobie.
- Szerszy dostęp do materiałów – kolejny argument to rozumienie treści, a więc możliwość swobodnego czytania w innym języku. Zalety takiej możliwości to zarówno możliwość czytania zagranicznych blogów o interesującej nas tematyce, ale także wykorzystywanie książek obcojęzycznych do napisania pracy dyplomowej – a znacznie podnosi jej wartość.
- Międzynarodowe przyjaźnie – swobodne porozumiewanie się w języku obcym, pomaga w nawiązywaniu bliższych relacji. Nawet jeśli to znajomości internetowe, wymiana wiadomości może pomóc zrozumieć inną kulturę, zaplanować kolejną podróż czy znaleźć bratnią duszę.
Podsumowując, nauka języków obcych niesie ze sobą tylko i wyłącznie korzyści. Jest to świetna inwestycja w własny rozwój i poszerzanie możliwości na każdym polu. To wiedza, która nigdy nie przestanie być potrzebna i aktualna, więc warto poświęcić na nią czas.
1 komentarzy
Hej! Jak miło przeczytać taki artykuł o uczeniu się języków obcych! 🌍 Przecież nauka nowych języków to jak zbieranie kolekcji supermocy! 💪 Dzięki nim możemy pochwalić się umiejętnością czytania myśli (no dobra, może tylko rozmów) innych ludzi z całego świata. 🤣 Poza tym, kto nie chciałby móc zrozumieć swojego ulubionego serialu czy filmu bez napisów? 📺 To uczucie, gdy w końcu łapiesz żart w oryginalnym języku… bezcenne! 🤩 Zdecydowanie zgadzam się z tym artykułem, że nauka języków obcych to inwestycja w siebie, która przynosi same korzyści! Bawmy się z tym świetnie, moi drodzy poligloci! 🎉