Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że aranżację wnętrz naszych domów czy mieszkań, mają bezpośrednie przełożenie na nasz nastrój oraz samopoczucie. Każdy z nas pragnie stworzyć i zagospodarować dom czy mieszkanie, w których będzie mógł cieszyć się ich funkcjonalnością oraz designem wpasowującym się w indywidualne upodobania i preferencje. Antresola jest rozwiązaniem, które cieszy się ogromną popularnością wśród szerokiego grona użytkowników. Jakie są jej wady i zalety? Przyjrzyjmy się jej z bliska.
Antresola i jej charakterystyka
Antresola jest pomieszczeniem jedno bądź kilku pokojowym, znajdującym się w górnej części kondygnacji. Jest swojego rodzaju półpiętrem, którą można wygospodarować z przestrzeni domu bądź mieszkania. Antresola możne więc powstać nad parterem bądź nad piętrem.
Jeśli pragniemy, by antresola zagościła w naszym domu czy mieszkaniu, o jej obecność warto pomyśleć już na etapie projektu naszych domów bądź generalnych remontów. Wczesne zaplanowanie antresoli, w dużej mierze pomoże w wyeliminowaniu jej wad. Co więcej, podstawowym warunkiem, by zaplanowana antresola miała rację bytu, jest wysokość naszego domu bądź mieszkania. O tego typu powierzchni możemy myśleć jedynie wtedy, gdy nasze wnętrza mają wysokość minimum 3 metrów. Jeśli zaś dysponujemy wysokością 4 metrów, antresola będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę.
Zalety antresoli – nowoczesne rozwiązanie dla najbardziej wymagających
Antresola niesie za sobą jedną, niekwestionowaną zaletę- dodatkowe miejsce. Przede wszystkim ma to ogromne znaczenie w domach czy mieszkaniach o skromnym metrażu. Co więcej, antresola jest po prostu bardzo efektywna i designerska. Mieszkanie czy dom z jej udziałem, od razu zyskuję na ogólnym wyglądzie i estetyce. Antresola dodaje przestronności każdemu wnętrzu, pozwala na nowe perspektywy widokowe, będąc idealną powierzchnią do stworzenia przytulnej sypialni czy funkcjonalnej garderoby. Z całą pewnością posiadając w domu czy mieszkaniu antresolę, możemy pozwolić sobie na spektakularne, wyraziste oświetlenie, które będzie także doskonałą ozdobą wnętrz.
Wady antresoli – kiedy warto z niej zrezygnować?
Jak każde rozwiązanie, także i antresola posiada wady i niedogodności. Wiążą się one także z ogrzewaniem. Musimy zapobiec sytuacji, w której całe ciepło będzie uciekać na powierzchnię antresoli. Warto więc z całą pewnością pomyśleć o właściwym rozmieszczeniu grzejników. Ciężko jest uzyskać równomierną temperaturę, jednak ogrzewanie podłogowe pozwoli w rozwiązaniu powstałego problemu.
Stworzenie antresoli wiąże się ze sporymi kosztami, co z całą pewnością jest jedną z kluczowych wad.
Co więcej, antresola w naszych domach to także konieczność wykorzystania dużych okien. Takie rozwiązanie sprawia, że zwłaszcza letnią porą, zarówno parter, jak i antresola bardzo mocno się nagrzewają i ciężko je wychłodzić.
Co więcej, wnętrza z antresolą nie są łatwe do oświetlenia. Koniecznym jest zastosowanie wielu punktów oświetleniowych w wielu, różnorodnych miejscach.
Do wad wnętrz z antresolą zaliczyć należy także akustykę. Dźwięki z dołu, niosą się do góry.
Antresola stała się często wykorzystywanym elementem wielu domów i mieszkań. Przeanalizuj wszelkie plusy i minusy i stwórz przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.