Początkowe miesiące życia dziecka z całą pewnością są wyjątkowe nie tylko dla niego, ale też dla rodziców. Dzieci zaczynają się rozwijać i cały czas się zmieniają. Występują u nich tzw. skoki rozwojowe, na które trzeba się dobrze przygotować. To możliwość zdobycia nowych umiejętności i zdolności, ale też szansa na poprawę komunikacji z rodzicami oraz rówieśnikami. Dynamiczne wzrosty w dziecięcych organizmach są zauważalne zwłaszcza w pierwszych dwunastu miesiącach życia. Trudno to przegapić, lecz powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat skoków rozwojowych, dzięki czemu nauczymy się je bezproblemowo rozpoznawać i udanie je kontrolować. Możemy się tego dowiedzieć od wykwalifikowanych specjalistów lub też bazować na swoich doświadczeniach.
Szacuje się, że w pierwszym roku życia dziecka odnotowuje się aż 7 skoków rozwojowych. Co najważniejsze takie skoki przebiegają dość dynamicznie, a każdy kolejny będzie dłuższy od poprzedniego. Jak widać nasza wiedza okaże się w tym temacie bezcenna, dlatego nigdy nie powinniśmy tego lekceważyć. Skoki rozwojowe oznaczają zdobywanie nowych umiejętności z zakresu:
Jak wiadomo dzieci są ciekawe świata i chętnie go poznają, lecz możemy im to znacznie ułatwić. Wiele będzie zależało od naszego zaangażowania. W ciągu tych dwunastu pierwszych miesięcy życia dziecka możemy zauważyć, że maluch uczy się samodzielności (np. w procesie poruszania) i wyrabia sobie charakter.
Skoki rozwojowe u dzieci nie zawsze przebiegają łagodnie. Często możemy przeżywać w tym okresie tzw. kryzys, lecz nie powinniśmy się załamywać i towarzyszyć dziecku na każdym etapie jego rozwoju. Tuż przed wystąpieniem skoku rozwojowego dzieci zmieniają swój poziom aktywności (zwykle następuje zmniejszenie intensywności, choć zdarzają się wyjątki) i stają się:
Takie zachowania i zmiany nastroju są oczywiście łatwe do zauważenia, więc jeśli rodzice towarzyszą swoim dzieciom na pewno zdołają na to w porę zareagować. Dzieci przed wystąpieniem skoku rozwojowego stawiają na bliskość z rodzicem lub opiekunem, chcą być przytulane (poszukiwanie schronienia), a do tego zauważają zdecydowanie więcej szczegółów. Powinniśmy być dla nich wyrozumiali i empatyczni.
W trakcie skoków rozwojowych maluchy bardzo często zmieniają swój nastrój i z pewnością trudno będzie je upilnować lub też nawet zrozumieć. Raz mogą być uśmiechnięte, natomiast po chwili są rozdrażnione i płaczliwe. Jest to jednak nieuniknione, ponieważ to najkrótsza droga do zrozumienia otaczającego ich świata i zdobycia nowych zdolności. W nieco kłopotliwych sytuacjach (np. wtedy, gdy dzieci przez kilka godzin nie mają humoru) konieczne okaże się skorzystanie z dziecięcych akcesoriów, takich jak:
Przy skokach rozwojowych u dzieci stawiajmy na bliskość i nie zostawiajmy maluchów w potrzebie. Nasze pociechy muszą wiedzieć, że mają na kogo liczyć i zawsze znajdą schronienie w ramionach rodziców.
Przejdziemy w tym momencie do omówienia poszczególnych skoków rozwojowych, aby mieć pełną świadomość tego, jak to wygląda w praktyce.
Jeśli chodzi o pierwszy skok rozwojowy u dzieci możemy go zaobserwować w okolicach 5. tygodnia jego życia i odznacza się zwiększeniem aktywności oraz skupianiem uwagi na różnych przedmiotach. Maluchowi zaczną przeszkadzać głośne dźwięki i hałasy dochodzące z ulicy.
Drugi skok rozwojowy następuje w okolicach siódmego-ósmego tygodnia życia dziecka i charakteryzuje się zrozumieniem niektórych czynności z życia codziennego (np. tym, że zazwyczaj sen jest poprzedzony kąpielą). Dzieci uczą się rozpoznawać twarze najbliższych osób i stają się bardzo radosne.
W trzecim skoku rozwojowym (11. lub 12. tydzień) sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż maluchy świadomie korzystają z pewnych przedmiotów, piszczą i chętnie bawią się swoimi kończynami.
Jeśli wiemy już w jaki sposób przebiegają trzy pierwsze skoki rozwojowe powinniśmy zająć się kolejnymi. Oczywiście nie zawsze wszystko będzie wyglądało kolorowo, więc niekiedy przyda nam się wsparcie z zewnątrz. Skutecznym rozwiązaniem są specjaliści z zakresu psychologii oraz pedagogiki, którzy pomogą nam zrozumieć zachowania naszych dzieci i udanie przygotują nas na następne skoki rozwojowe. Nie bójmy się korzystać z pomocy fachowców.
Czwarty skok rozwojowy następuje w okolicach czternastego-dziewiętnastego tygodnia życia dziecka i cechuje się:
Jak widać za każdym razem powinniśmy zachować wzmożoną czujność, aby móc przeżywać takie skoki wraz z naszymi pociechami. Piąty skok rozwojowy przypada na 22. tydzień życia, a dziecko staje się dość nieufne wobec innych osób i zaczyna odczuwać lęk separacyjny. Maluch może być rozdrażniony, potrzebuje dużo uwagi, czułości i bliskości, a do tego zachwycają się światem książeczek i bajek.
Omówimy w tym momencie szósty skok rozwojowy u dzieci, z którym mamy do czynienia w okolicach 35. tygodnia życia dziecka. U maluszka zacznie się rozwijać inteligencja, a do tego dziecko będzie chciało nawiązać kontakt z rówieśnikami. Jeśli chodzi o ostatni skok rozwojowy (siódmy) musimy mieć na uwadze to, że nastąpi mniej więcej w 44. tygodniu i wyróżni się naśladowaniem rodziców oraz dźwięków zwierząt, częstym używaniem słowa “nie” i stawianiem pierwszych kroków.
Każde dziecko jest inne, lecz musimy zdawać sobie sprawę z tego, że u naszych pociech w pierwszych dwunastu miesiącach życia wystąpią tzw. skoki rozwojowe. Będzie ich siedem, a my powinniśmy umieć je rozpoznawać i dobrze się do nich przygotować. Czasami nieocenione okaże się wsparcie psychologów lub pedagogów, gdyż w niektórych sytuacjach takie skoki przebiegają dość dynamicznie i związane są z występowaniem niewielkich kryzysów.
Każdy kolejny skok rozwojowy będzie trwał dłużej od poprzedniego, lecz podczas ich występowania dzieci nauczą się zdobywać nowe umiejętności (np. z zakresu komunikacji i motoryki) i lepiej postrzegać świat. Tuż przed ich wystąpieniem dzieci mogą stać się wyciszone, rozdrażnione i senne – zmienia się ich poziom aktywności. Ważna jest wtedy bliskość rodzica oraz zrozumienie potrzeb własnego dziecka. W momentach kryzysowych (np. wtedy, gdy dziecko przez cały dzień nie ma humoru) warto korzystać ze smoczków, chust, nosidełek i urządzeń wydobywających z siebie szumiące dźwięki.
Pierwszy skok rozwojowy (5. tydzień) odznacza się zwiększoną aktywnością oraz zwracaniem uwagi na hałasy dochodzące np. z ulicy (maluchowi zacznie to przeszkadzać). Drugi wystąpi w okolicach 7. lub 8. tygodnia, a dzieci zaczną rozpoznawać twarze bliskich osób. Z kolei przy trzecim skoku rozwojowym (jedenasty-dwunasty tydzień) nasze pociechy zaczną świadomie korzystać z niektórych przedmiotów.
Czwarty skok rozwojowy (czternasty-dziewiętnasty tydzień) to nabywanie nowych umiejętności motorycznych i łączenie sylab, natomiast piąty (22. tydzień) cechuje się nieufnością wobec obcych osób i lękiem separacyjnym. W szóstym skoku rozwojowym (35. tydzień) pojawi się chęć nawiązania bliskiego kontaktu z rówieśnikami, a w siódmym (okolice 44. tygodnia) dzieci zaczną nas naśladować i stawiać pierwsze kroki.
Prowadzenie działalności gastronomicznej lub sklepu spożywczego wymaga korzystania z urządzeń, które zapewniają nie tylko komfort…
Minimalizm, jakość i ponadczasowość – to cechy, które od lat wyróżniają markę Calvin Klein na…
Śmierć wspólnika to trudna sytuacja nie tylko dla jego bliskich, ale również dla całej firmy.…
Współczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które pozwalają nie tylko zadbać o zdrowie jamy ustnej, ale także…
Współczesna moda łączy styl, komfort i funkcjonalność, a obuwie odgrywa w niej kluczową rolę. Coraz…
Współczesna jazda motocyklem to coś więcej niż tylko pasja i prędkość. To świadome podejście do…