Savoir-vivre to nic innego, jak zasady dobrego wychowania, które przydają się nam praktycznie na każdym etapie życia. Posługujemy się nimi już w szkole, trudno obejść się bez nich w domach i mieszkaniach, a do tego pełnią nieocenioną rolę w nawiązywaniu relacji damsko-męskich oraz w pracy. Co najważniejsze nie każda osoba przestrzega takich zasad przez co potem możemy mieć trudności z nawiązaniem kontaktu biznesowego czy też bliższym poznaniem ciekawego mężczyzny lub też atrakcyjnej kobiety. Warto wdrożyć się nieco w panujące obecnie zasady savoir-vivre, aby być pozytywnie odbieranym przez dużą część społeczeństwa. Takie zasady mają dużo wspólnego z kulturą osobistą, którą można oczywiście wynieść z domu.
Z zasadami savoir-vivre największą styczność mamy podczas przesiadywania przy stole, np. na uroczystościach rodzinnych, bankietach, imprezach firmowych czy też w momencie, w którym poznajemy rodziców naszego partnera/partnerki. Zasady savoir-vivre odnoszą się w tym przypadku do:
Jak widać zasady savoir-vivre przy stole nie są zbyt skomplikowane, dlatego da się je opanować do perfekcji nawet na kilku spotkaniach z rodziną lub znajomymi. Z czasem będzie nam to przychodzić naturalnie, a inne osoby będą brać z nas przykład.
Poznajmy podstawowe zasady savoir-vivre przy spotkaniach biznesowych. W pierwszej kolejności zajmijmy się powitaniem. Dłoń podaje zawsze szef (lub osoba wyższa rangą), a nie pracownik. Tak samo sytuacja wygląda z ewentualnym pożegnaniem. W firmach oraz przy mitingach biznesowych obowiązuje tzw. dress code. Standardowo zakładamy na siebie białą koszulę, marynarkę (mężczyźni) oraz spódniczkę (panie). Spódniczka nie powinna być zbyt krótka, najlepiej jeśli będzie sięgała za kolano. Koszula absolutnie nie może prześwitywać, tak aby nie wychodził spod niej podkoszulek. Kobiety równie dobrze mogą zdecydować się na założenie sukienki (z koszulą z długim rękawem), ale powinny unikać mocnego makijażu i głębokiego dekoltu.
Mężczyźni mogą sobie pozwolić na założenie krawata, a garnitur powinien być odpowiednio dopasowany. Pamiętajmy o tym, aby połączyć to z eleganckim obuwiem (najlepiej skórzanym). Jedną z podstawowych zasad jest to, aby nie łączyć ze sobą jasnych skarpetek z ciemną odzieżą.
Godne uwagi jest to, aby nie spóźniać się na spotkania biznesowe i skupiać uwagę na swoim rozmówcy (nie podnośmy na niego głosu, gdyż rozmowa może zostać zakończona w ekspresowym tempie).
To dość istotne zasady savoir-vivre, których należy bezwzględnie przestrzegać, tak aby zbudować pozytywną relację z kobietą, na której będzie nam zależało.
Poświęćmy jeszcze odrobinę czasu na zasady savoir-vivre przy pisaniu różnego rodzaju wiadomości (np. w formie e-maili). Jeśli piszemy taką wiadomość starajmy się zwracać do rozmówcy oficjalnie (“Dzień dobry” zamiast “Witam”). Zawsze możemy również użyć sformułowania “Szanowny Panie/Pani”. Wiadomość mailową powinniśmy zakończyć słowami “Z poważaniem” lub “Z wyrazami szacunku”, a nie stosować formy “Pozdrawiam”.
Nieco problemów przysparzają nam także sytuacje, na które napotykamy się w windach. Często nie wiemy jak mamy się zachować, gdy wchodzimy do windy i kogoś tam widzimy lub, gdy ją opuszczamy. Jeśli wchodzimy do windy i spotkamy w niej swojego sąsiada powinniśmy powiedzieć mu “Dzień dobry”, a w sytuacji, gdy opuszczamy ją jako pierwsi mówimy mu “Do widzenia” (w firmie możemy użyć zwrotu “Do zobaczenia”, ponieważ istnieje duża szansa, że współpracownika zobaczymy danego dnia po raz kolejny).
Zasad savoir-vivre warto przestrzegać praktycznie na każdym kroku. Co istotniejsze mamy z nimi styczność na co dzień, w pracy, na uczelni, w szkole czy też jadąc komunikacją miejską. Savoir-vivre ma bardzo dużo wspólnego z kulturą osobistą, którą powinno się wynieść z domu, wraz z wychowaniem rodziców.
Jeśli chodzi o podstawowe zasady savoir-vivre przy stole pamiętajmy o tym, aby: nie garbić się i nie kłaść łokci na stole, nie wlewać alkoholu do uniesionego kieliszka i nie wypijać go za jednym zamachem, umieścić na kolanach serwetkę, nie krzyczeć i nie odzywać się w trakcie jedzenia, a do tego odejść od stołu dopiero w momencie, gdy zadecyduje o tym gospodarz. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku spotkań biznesowych. Rękę na przywitanie i pożegnanie podaje osoba wyższa rangą (szef). Jeśli chodzi o ubiór panie powinny na siebie zakładać białe koszule i spódniczki (ewentualnie sukienki), natomiast panowie marynarki, białe koszule i eleganckie spodnie oraz skórzane buty. Kobiety nie powinny sobie pozwalać na zbyt mocny makijaż i głęboki dekolt, natomiast panowie muszą unikać łączenia jasnych skarpetek z ciemną odzieżą. Kluczowe jest to, aby nie spóźniać się na spotkania biznesowe i okazywać swojemu rozmówcy szacunek.
Zasady savoir-vivre obowiązują również w relacjach damsko-męskich. Nieznajomych pań nie powinno się całować w rękę, a panowie powinni im otwierać drzwi (wchodząc najpierw do restauracji czy też wychodząc z samochodu). Co ważne rękę na przywitanie podaje kobieta.
Jeśli chodzi o savoir-vivre przy pisaniu wiadomości warto robić to jak najbardziej oficjalnie i bez potocznego słownictwa. Dobrym wychowaniem wykażmy się także w windzie (zwroty “Dzień dobry” oraz “Do widzenia” lub “Do zobaczenia”).
„Toccata i Fuga d Moll” Jana Sebastiana Bacha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki…
Jesień to doskonały czas na rodzinne spacery, jednak wybór odpowiedniego wózka i fotelika samochodowego jest…
Nowoczesne wnętrza coraz częściej korzystają z ciekawych rozwiązań w aranżacji przestrzeni, a hokery, czyli wysokie…
Poszukując idealnych dodatków do sypialni i salonu, warto zwrócić uwagę na jakość i wyjątkowy styl.…
Świat książek dla dzieci pełen jest niezwykłych historii, które rozwijają wyobraźnię, uczą empatii i zachęcają…
Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni ogrodowych kładą coraz większy nacisk na aktywny wypoczynek, dostępny na…