Zdrowie

Relaksujące i oczyszczające właściwości wody termalnej

Woda termalna to jedna z najcenniejszych substancji naturalnie występujących na naszej planecie. Jej zdrowotne, relaksacyjne i kosmetyczne właściwości znano już w starożytności. Obecnie wodę pozyskiwaną z głębokich pokładów ziemi wykorzystuje się głównie w celach rekreacyjnych, jednak znajduje ona zastosowanie również w balneologii czy hydroterapii. Szczególnie pożądane są relaksujące i oczyszczające właściwości wody termalnej, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o wodzie termalnej?

Woda termalna to pod względem fizykochemicznym zupełnie inna ciecz niż ta, która wypływa z naszych kranów. Mówimy tutaj o wodzie krystalicznie czystej, zasobnej w bezcenne składniki mineralne, mającej doskonały wpływ na ludzki organizm.

Wodę termalną pozyskuje się z bardzo głębokich pokładów ziemi, często wykonując wielokilometrowe odwierty. Takie położenie wody gwarantuje jej idealną czystość i przede wszystkim brak zanieczyszczenia substancjami z działalności rolniczej czy przemysłowej człowieka (np. metale ciężkie, środki chemiczne).

Woda jest naturalnie podgrzewana przez magmę, dzięki czemu nawet po wydobyciu na powierzchnię wciąż ma bardzo wysoką temperaturę – taka woda świetnie nadaje się nie tylko do celów terapeutycznych i rekreacyjnych, ale także energetycznych.

To warto wiedzieć

Woda, którą można określać mianem termalnej, musi mieć temperaturę co najmniej 20 stopni Celsjusza na wypływie. W Polsce znajdziemy jednak obiekty basenowe zasilane znacznie cieplejszą wodą, która musi być specjalnie schładzana.

Co zawiera woda termalna?

Woda termalna jest zasobna w cenne dla ludzkiego organizmu składniki, przede wszystkim minerały. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na:

  • Wapń;
  • Żelazo;
  • Lit;
  • Mangan;
  • Potas;
  • Magnez;
  • Krzem;
  • Bor;
  • Siarkę;
  • Sód;

Kąpiele w wodzie termalnej zawierającej ww. składniki są bardzo korzystne z punktu widzenia osób mających różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, jak i chcących odnieść korzyści mentalne oraz kosmetyczne i kosmetologiczne.

Hydroterapia w wodzie termalnej jest szczególnie zalecana w przypadkach:

  • Bólów mięśni i stawów;
  • Problemów z układem sercowo-naczyniowym;
  • Problemów z układem oddechowym;
  • Chorób kobiecych;
  • Chorób o podłożu reumatycznym w okresie bezobjawowym;
  • Nadwagi i otyłości;
  • Zaburzeń metabolicznych;
  • Zaburzeń hormonalnych;
  • Kontuzji ortopedycznych;

Kąpiele w wodzie termalnej mogą wpływać na organizm oczyszczająco, przyspieszając usuwanie toksyn, a także wspierając odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry. Warto podkreślić, że pierwiastki zawarte w wodzie termalnej, przede wszystkim mangan, stanowią naturalne antyoksydanty właśnie o działaniu oczyszczającym.

Bezcenny wpływ na psychikę

Nie do przecenienia jest zbawienny wpływ kąpieli termalnych na pracę ludzkiego układu nerwowego. Przebywanie w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, to wielka ulga, fantastyczna terapia antystresowa, gwarancja błogiego relaksu i tym samym zniwelowania napięcia nerwowego. Nieprzypadkowo takie kąpiele stanowią częstą formę terapii uzupełniającej u osób cierpiących na choroby psychiczne.

Więcej o właściwościach relaksacyjnych i oczyszczających wody termalnej przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/woda-jako-zrodlo-odnowy-odkryj-oczyszczajace-i-relaksujace-wlasciwosci-wody-termalnej.

Gdzie warto wybrać się na termy?

W Polsce działa dziś około 20 kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Różnią się nie tylko lokalizacją czy dostępnością atrakcji, ale także – czy raczej przede wszystkim – jakością wody. Warto na to zwrócić szczególną uwagę na etapie wyboru term, zwłaszcza planując wyjazd na nie z odległej miejscowości.

Jednym z najlepiej ocenianych i najnowocześniejszych kompleksów termalnych w Polsce są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Obiekt powstał w 2008 roku i do dziś stanowi symbol zarówno Bukowiny, jak i Podhala.

Termy BUKOVINA to baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie, strefa dzieci i młodzieży, zajęcia z aquaaerobiku, nauka pływania i nurkowania dla najmłodszych oraz mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku.

Tym, co szczególnie wyróżnia Termy BUKOVINA, jest najwyższa jakość wody termalnej. Jest ona pozyskiwana z ujęcia na głębokości 2400 metrów, znajdującego się pod zboczem Wysokiego Wierchu. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, charakteryzująca się ogólną mineralizacją na poziomie 1593,2 mg/dm3. Woda zawiera 28 najcenniejszych składników mineralnych, jak i składniki specyficzne – siarkę dwuwartościową i fluorki, co nadaje jej potencjalne właściwości lecznicze.

magazynkobiet

Share
Published by
magazynkobiet

Recent Posts

Odkryj magię „Toccata i Fuga d Moll” Bacha – ponadczasowe arcydzieło muzyki barokowej i gdzie znaleźć jego nuty

„Toccata i Fuga d Moll” Jana Sebastiana Bacha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki…

2 dni ago

Jak wybrać idealny wózek i fotelik samochodowy na jesienne spacery?

Jesień to doskonały czas na rodzinne spacery, jednak wybór odpowiedniego wózka i fotelika samochodowego jest…

2 dni ago

Jaki kolor hokerów wybrać do swojego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza coraz częściej korzystają z ciekawych rozwiązań w aranżacji przestrzeni, a hokery, czyli wysokie…

2 dni ago

Jak wybrać pościel i koce JOOP do Twojego domu?

Poszukując idealnych dodatków do sypialni i salonu, warto zwrócić uwagę na jakość i wyjątkowy styl.…

2 dni ago

Jakie książki o zwierzątkach warto kupić dla dziecka?

Świat książek dla dzieci pełen jest niezwykłych historii, które rozwijają wyobraźnię, uczą empatii i zachęcają…

3 dni ago

Nowoczesne place zabaw i siłownie ogrodowe – jak stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń do aktywnego wypoczynku?

Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni ogrodowych kładą coraz większy nacisk na aktywny wypoczynek, dostępny na…

3 dni ago