Styl życia

Snobizm – co to właściwie jest? Charakterystyczne cechy

Snobizm to często spotykana postawa w społeczeństwie, która odznacza się chęcią zaimponowania innym. Możemy chcieć zaimponować np. swoją wiedzą, pozycją społeczną, majątkiem, wyglądem, pochodzeniem, sukcesami, itd. Dużo zależy od tego, czym konkretnie w danej chwili chcemy się pochwalić przed znajomymi i jak do tej pory wyglądało całe nasze życie. Osoba uważana za snoba nie powinna być z tego dumna, ponieważ snob nie będzie pozytywnie odbierany przez społeczeństwo. Ciekawostką jest również fakt, że snob bardzo często przechwala się na wyrost, a mianowicie nie posiada określonych cech lub przedmiotów, które mają podkreślić jego wyższość nad pozostałymi osobami. Snobizm może występować na wielu płaszczyznach. Taką postawę przyjmujemy przed rodziną, kolegami z pracy czy też nawet obcymi osobami (np. na imprezie).

Snobizm – co to właściwie jest?

Snobizm ma doprowadzić do tego, że osoba, która wychwala się przed innymi poczuje się dowartościowana i poprawi swoją samoocenę. Często nie ma to jednak żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego też warto przeanalizować swoją postawę i zastanowić się nad tym, czy takie zachowanie nie doprowadzi do czegoś przykrego (np. utraty przyjaciela).

Snob poprzez swoje zachowanie poprawia swoje samopoczucie, zwiększa wiarę we własne możliwości i czuje się lepszy od innych. Pamiętajmy jednak o tym, że snobami możemy nazwać jedynie te osoby, które chcą podnieść swoją wartość celowo. Jeśli ktoś np. chce się pochwalić swoim niedawnym sukcesem, ale nie ma na celu podniesienia własnej wartości i nie chce nikogo przy tym urazić, nie będzie uznawany za osobę snobistyczną.

Snobizm – kilka charakterystycznych cech

Zastanówmy się w tym momencie nad tym jakie cechy charakterystyczne posiada snobizm. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że osoby snobistyczne nie są lubiane w społeczeństwie, a do tego są uważane za ludzi:

  • wyniosłych,
  • dumnych,
  • aroganckich,
  • bezczelnych,
  • lubiących sprawiać innym przykrość,
  • przemądrzałych,
  • egoistycznych,
  • próżnych.

Snobizm nie będzie w stanie doprowadzić nas do niczego dobrego, chociaż w niektórych sytuacjach możemy poczuć się lepiej we własnej skórze. Cena za takie zachowanie może być jednak zbyt wysoka, ponieważ przekłada się to na zachwiane relacje z partnerami, rodziną i znajomymi. Z biegiem czasu snob może pozostać na świecie bez żadnych znajomych i nie będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony bliskich osób.

Snobizm – jakie może mieć podłoże?

Nie da się ukryć, że snobizm może mieć swoje podłoże w wychowaniu. Jeśli ktoś został wychowywany w taki sposób, aby przechwalać się przed znajomymi, cały czas mówić o pieniądzach i sukcesach czy też dążyć do tego, aby czerpać satysfakcję z poczucia wyższości nad innymi, z całą pewnością stanie się osobą snobistyczną. Dochodzą do tego przede wszystkim czynniki psychologiczne, a konkretnie to, że ktoś ma niską samoocenę i za wszelką cenę będzie chciał to zmienić. Snoby to osoby dość przeciętne, które chcą się wyróżnić w tłumie i często wymyślają różne historie. Ma to na celu zwiększenie poczucia własnej wartości, lecz robią to tak nieudolnie, że osiągają odwrotny skutek od zamierzonego.

Snobizm – na jakie rodzaje można podzielić taką postawę?

Powinniśmy mieć na uwadze to, że snobizm możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Dwa najpopularniejsze to:

  • snobizm językowy – wyróżniający się uwielbieniem dla języka ojczystego i odrzucaniem wszelkich innych języków. Przez to snob nie ma ochoty uczyć się czegoś nowego i odkrywać świata,
  • snobizm społeczny – w tym przypadku zniechęcamy się do konkretnych produktów oraz usług w momencie, w którym inne osoby zaczynają je chwalić. Nie chcemy być tacy sami jak nasi znajomi i uważamy takie produkty za gorsze.

Rozpoznanie snobizmu nie powinno być dla nas niczym trudnym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że takie osoby znajdują się w naszym bliskim otoczeniu. Jeśli dobrze je znamy, a mimo to zaczynają się przed nami chwalić i wymyślać mało realne historie, możemy mieć pewność, że mają w sobie coś ze snoba.

Jak stworzyć związek ze snobem? Czy jest to w ogóle możliwe?

snobizmie wiemy już bardzo dużo, ale pozostało zastanowić się nad tym, czy da się w ogóle stworzyć związek ze snobem. Na pewno nie będzie to łatwe, ale sporo zależy tutaj od naszego podejścia oraz zaangażowania. Jeśli w grę wchodzą uczucia, wszystko da się przezwyciężyć. Snobizm wyróżnia się również tym, że taka osoba będzie potrzebowała dowartościowania w budowanej relacji. Często trzeba jej podkreślać, że jest piękna, mądra, utalentowana i ma na koncie wiele sukcesów. Snob będzie chciał zaimponować swojemu partnerowi na każdej płaszczyźnie (np. edukacyjnej, zawodowej czy też sportowej). Oczywiście nie zawsze mu się to uda, lecz porażki będzie zwalał na rozmaite czynniki zewnętrzne. Snobizm objawia się występowaniem cech egoistycznych, dlatego zbudowanie związku ze snobem może być dość skomplikowane i czasochłonne.

To, że ktoś jest snobem nie musi od razu oznaczać, że będzie złym partnerem i człowiekiem. Snob może mieć również wiele zalet, dlatego taką osobę trzeba bliżej poznać i dowiedzieć się o niej nieco więcej. Na tej podstawie wyciąga się później racjonalne wnioski. Jeśli chcemy zbudować trwałą relację ze snobem powinniśmy działać według jego zasad, a mianowicie cały czas podkreślać, że jest to osoba wyjątkowa i jej dotychczasowe dokonania są na tyle imponujące, że nie trzeba się nimi za każdym razem wychwalać przed znajomymi lub rodziną. Z biegiem czasu może to poskutkować, a jeśli taka technika zawiedzie nie pozostanie nam nic innego, jak umówić się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista od razu rozpozna snobizm i postara się wyjaśnić snobom, że ich zachowanie w niektórych sytuacjach może być toksyczne, a w konsekwencji doprowadza do utraty najbliższych osób.

Snobizm – krótkie podsumowanie

Pora na krótkie podsumowanie artykułu o snobizmie. To postawa, która towarzyszy nam na co dzień i może być zauważalna u naszych bliskich. Odznacza się chęcią zaimponowania innym, np. wiedzą, wyglądem, pozycją społeczną, majątkiem, pochodzeniem i sukcesami.

Snobizm charakteryzuje się tym, że poprzez taką postawę snob chce się dowartościować, poprawić swoją samoocenę i samopoczucie, a do tego podnieść poczucie własnej wartości. Pamiętajmy o tym, że nie jest to zbyt dobrze odbierane przez społeczeństwo i snoby nie będą lubiane w towarzystwie. W konsekwencji zaburzymy relacje ze swoimi kolegami lub przyjaciółmi.

Snob często czuje się lepszy od innych, a do tego chce im pokazać swoją wyższość. Jego historie w niektórych przypadkach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Osoby snobistyczne są uważane za ludzi wyniosłych, aroganckich, próżnych, egoistycznych, dumnych, bezczelnych, przemądrzałych i lubiących sprawiać przykrość innym.

Co ważne snobizm może mieć swoje podłoże w wychowaniu (rodzice mogą nas wychowywać na typowych snobów) lub w czynnikach psychologicznych (niska samoocena, przeciętność, chęć wyróżnienia się w tłumie). Taką postawę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a konkretniej na snobizm językowy (uwielbienie dla języka ojczystego) oraz społeczny (zniechęcenie do produktów i usług, które podobają się naszym znajomym – uważamy je wtedy za gorsze).

Jeśli chodzi o zbudowanie związku z osobą snobistyczną może to być dość skomplikowane, ponieważ taki człowiek potrzebuje ciągłego dowartościowania i występują u niego cechy egoistyczne. Partner może temu przeciwdziałać, np. podkreślając, że jest to osoba wyjątkowa, ale nie musi na każdym kroku chwalić się swoimi osiągnięciami. Alternatywą jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.

magazynkobiet

Share
Published by
magazynkobiet

Recent Posts

Odkryj magię „Toccata i Fuga d Moll” Bacha – ponadczasowe arcydzieło muzyki barokowej i gdzie znaleźć jego nuty

„Toccata i Fuga d Moll” Jana Sebastiana Bacha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki…

2 dni ago

Jak wybrać idealny wózek i fotelik samochodowy na jesienne spacery?

Jesień to doskonały czas na rodzinne spacery, jednak wybór odpowiedniego wózka i fotelika samochodowego jest…

2 dni ago

Jaki kolor hokerów wybrać do swojego wnętrza?

Nowoczesne wnętrza coraz częściej korzystają z ciekawych rozwiązań w aranżacji przestrzeni, a hokery, czyli wysokie…

2 dni ago

Jak wybrać pościel i koce JOOP do Twojego domu?

Poszukując idealnych dodatków do sypialni i salonu, warto zwrócić uwagę na jakość i wyjątkowy styl.…

2 dni ago

Jakie książki o zwierzątkach warto kupić dla dziecka?

Świat książek dla dzieci pełen jest niezwykłych historii, które rozwijają wyobraźnię, uczą empatii i zachęcają…

3 dni ago

Nowoczesne place zabaw i siłownie ogrodowe – jak stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń do aktywnego wypoczynku?

Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni ogrodowych kładą coraz większy nacisk na aktywny wypoczynek, dostępny na…

3 dni ago