Stefania Tuwimowa (z domu Marchew) to niezbyt znana postać, lecz jest to dość zaskakujące, ponieważ Stefania była żoną wielkiego poety Juliana Tuwima, który tworzył dla niej liczne wiersze i był w niej szaleńczo zakochany.
Wiedząc już kim jest Stefania Tuwimowa warto byłoby poznać kilka ogólnych informacji na temat jej życia. Stefania była literatką oraz tłumaczką, więc jak widać kariera Stefanii Tuwimowej krążyła wokół dziedzin bliskich jej mężowi. Być może to właśnie to ich do siebie zbliżyło. Juliana poznała w roku 1912 na terenie Łodzi. Poeta poświęcił jej wiele utworów, w tym m.in. “Przy okrągłym stole”, ale też tomik o nazwie “Moja miłość”. Stefania w trakcie swojego życia musiała się mierzyć z wieloma przeszkodami i przeciwnościami losu, w tym m.in. z II wojną światową, która doprowadziła do tego, iż literatka opuściła kraj (wraz z mężem), przebywając w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji czy też Portugalii. Po wojnie para postanowiła jednak wrócić do Polski i to właśnie tam prowadzić swoje dalsze życie.
Data urodzenia Stefanii Tuwimowej to 23 lutego 1894 roku. Stefania urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim, natomiast zmarła 12 marca 1991 roku na terenie Warszawy. Świadczy to o tym, że wiek Stefanii Tuwimowej w chwili śmierci wynosił 97 lat. Pochowana jest tuż obok męża, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Przez wiele lat musiała żyć bez Juliana, który zginął 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem.
Jeśli chodzi o życie prywatne Stefanii Tuwimowej, tak naprawdę nie za wiele o nim wiadomo. Jak już zostało wspomniane partner Stefanii Tuwimowej to jeden z najbardziej znanych poetów Julian Tuwim. Związek Stefanii Tuwimowej był pełen miłości i wzajemnego szacunku, a para w 1919 roku wzięła ślub. Rodzice Stefanii Tuwimowej to handlowiec Jakub Ber Marchew oraz śpiewaczka Gustawa Gitla Dońska. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć nieco więcej na temat Stefanii oraz Juliana, powinien się zagłębić w wiersze oraz utwory Juliana Tuwima. W nich znajdzie się wszystkie najistotniejsze informacje o ich miłości oraz wzajemnym oddaniu. Na szczęście nie powinno to być zbyt trudne i czasochłonne, zwłaszcza jeśli ktoś jest na co dzień miłośnikiem literatury i poezji. W grę wchodzą także listy Juliana Tuwima do Stefanii, które były pełne emocji i wrażliwości. Początki tej miłości wcale nie były proste, ponieważ Julian długo zastanawiał się nad tym, czy wysłać w ogóle swoje zapiski do Stefanii, czy też jednak nie powinien tego robić. Poeta dawał w nich do zrozumienia, jak ważną osobą jest dla niego Stefania. Literatka nie była mu obojętna, a jego upór sprawił, że para wstąpiła w związek małżeński i spędziła ze sobą długie lata.
„Toccata i Fuga d Moll” Jana Sebastiana Bacha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki…
Jesień to doskonały czas na rodzinne spacery, jednak wybór odpowiedniego wózka i fotelika samochodowego jest…
Nowoczesne wnętrza coraz częściej korzystają z ciekawych rozwiązań w aranżacji przestrzeni, a hokery, czyli wysokie…
Poszukując idealnych dodatków do sypialni i salonu, warto zwrócić uwagę na jakość i wyjątkowy styl.…
Świat książek dla dzieci pełen jest niezwykłych historii, które rozwijają wyobraźnię, uczą empatii i zachęcają…
Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni ogrodowych kładą coraz większy nacisk na aktywny wypoczynek, dostępny na…